* ROŽŇAVA -  VÁROS ÉS EMLÉKMŰVEI   * KÖRNYĚK EMLĚKMŰVEI
  * 300  BARLANG ÉS SZAKADÉK    * KÖRNYÉK TÉRKÉPE   * KERÉKPÁR TÚRÁK   * TERMÉSZET   * SZÁLLÁS

A VÁROS EMLÉKMŰVEI

ROZSNYÓ
AZ EGYKORI TISZAKERÜLETI ÁRVAHÁZ

  A mai műemlék hivatal helyén már a középkorban Városi Kórház  állt, amely 1710-ben leégett. A helyén 1712 – 1719  Andrássy György megbízásából új kórház épült és pénzbeli támogatásával biztosította a működését. 1837-ben az egyháztanács átszervezte római katolikussá és rendelkezésre állt a katolikusok részére is. A homlokzatán a XVIII. század  végétől attika-pajzzsal van rajzolva. Nem lehet kizárni, hogy az épületen csakugyan volt-e pajzs és a mai attika csak annak a maradványa. Jellemző átalakítás kb. 1890-ben zajlott le, amikor a fekete konyha boltíves nyílást kapott és az ablakokat nagyobbakra cserélték.
Az épület homlokzatán régi barokk kőszobrok láthatók: Gyász,  Szentháromság és Szent Flórián - a tűzoltók védőszentje, mint arról egy feliratos kőtábla díszes vasalással, amely az épület alapításáról tesz tanúságot. Alatta a pénztár helye látható, amelybe a kórház működésére, működtetésére szedtek pénzt.

Bývalý mestský chudobinec - Rožňava

Bývalý mestský chudobinec - Rožňava

Bývalý mestský chudobinec - Rožňava
 
 Figurális kompozíció: térdeplő Szent Flórián római katona hagyományos öltözetében, páncéllal a mellén, a fején pedig strucctollas sisak. A jobb karjában zászlót tart és nyitott tenyerét a melléhez szorítja, a bal kezében korsót tart, ebből vizet önt a lángoló házra. A kompozíció eleme egy kis angyal is, amelyik a tetőn térdepel és Szent Flóriánra támaszkodik.

Bývalý mestský chudobinec - Rožňava

 Szűz Mária megkoronázása  szoborcsoport
Az összes alakot egy darab kőből faragták ki egyenlő oldalú négyzet alakban. A tetején a galamb glóriával a Szentlelket szimbolizálja. A kompozíció főfigurája a térdeplő Szűz Mária, aki a fején királyi koronát visel dicsfénnyel övezve. A jobb oldalán Krisztus ülő alakja, a bal oldalán pedig az atyaisten figurája, akinek a jobb keze Mária koronáján, a bal kezében egy földgömb, amelyet a bal térdén tart.


A kőből faragott szoborcsoport kb. 1720-ból származik, ismeretlen szobrász alkotása, átmenet a barokk stílustól egészen a rokokó stílusig.   A csoportot alkotó szobrok kb. 120 cm magasak és anyagukat tekintve homokkő.  A glóriák és a keresztek aranyozottak.

1
Emléktábla fekete csiszolt kőből, az első rozsnyói kórház főhomlokzatának része. Kb. 1719-ben készült, az átépítés befejezése alkalmából.

Az emléktábla szövege:

Istennek DIC sőségére FeLépítette
ezen RosnaI  IspItaLt Krasznahorka
nak.eörökös Vra.IDősbIk
AnDrássy György
Lett régI. hIV.szoLIa tIsztartoIa
rozManI InDVstrIaIa
áLtaL



Az 1712 – 1719 az építés idejét jelzi. 
RV
retep.sk (c) 2002 - 2015