Rožňava a okolie - Rozsnyó és környéke


* ROŽŇAVA - MESTO A JEHO PAMIATKY   * OKOLIE - PAMIATKY  
* 300 JASKÝŇ A PRIEPASTÍ    * MAPA OKOLIA   * CYKLISTICKÉ TRASY   * NAŠA PRÍRODA   * UBYTOVANIE


CYKLISTICKÉ TRASY

TRASA 4

Rožňava- Krásnohorské Podhradie-Hrhov-Zádielske Dvorníky Včeláre-Turnianske Podhradie-Moldava n.Bodvou-Jasov-Medzev-Štós-Smolník-Úhorná- Krásnohorské Podhradie-Rv.


GPS Track download Waypoints download         POVRCH:  ASFALT, POLNÁ, LESNÁ CESTA         OBTIAŽNOSŤ:    1 2 3 4 5             PREVÝŠENIE:     m           CELKOVÁ DĹŽKA: 105 km
000,0 km - Rožňava
000,0 km - Krásnohorské podhr.
000,0 km - Hrhov
000,0 km - Zádielske Dvorníky
000,0 km - Turnianske Podhradie  
000,0 km - Moldava n.Bodvou
000,0 km - Jasov
000,0 km - Medzev
000,0 km - Štós
000,0 km - Smolník
000,0 km - Úhorná
000,0 km - Úhornianský kopec v.
000,0 km - Krásnohorské podhr.
105,0 km - Rožňava


Trasa vedie z Rožňavy smerom na Krásnohorské Podhradie, kde po ľavej strane vidíme na kopci hrad Krásna Hôrka, ktorý míňame a dostávame sa ku Mauzóleu Andrássyovcov. Čaká nás cesta cez kopec Soroška s výhliadkou na Hrušovské jazerá. Naším  ďalším cieľom sa stáva dedinka Hrhov so svojím zaujímavo umiestneným vodopádom v strede dediny. Na pravo od hlavnej cesty sa nachádza Hrhovský rybník. Z hlavnej cesty odbočujeme cez Zádielske Dvorníky do Turnianského Podhradia /na kopci zrúcanina hradu, v dedine kaštieľ s priľahlým parkom a rybníkom/ pokračujeme opäť po hlavnej ceste, ktorú opúšťame a dostávame sa do Moldavy n. Bodvou. Najbližšou zastávkou pre nás sa stáva Jasov /Jaskyňa, neskorobarokový kláštor a kostol premonštrátov so jedinečnou záhradou/.Ďalšou zaujímavou časťou trasy je Medzev so svojím  železným hámrom - historická pamiatka. Obcou Štos so známymi klimatickými kúpeľmi sa pre nás začína mierne stúpanie ihličnatým lesom / na kopci Pútnicky kostol /. Od kostola do Smolníka vedie kľukatá cesta stále dole  / okolo kaplnky / s miestami peknými výhľadmi na dolinu / neviem akú / a Smolník, v ktorom môžeme vidieť mnoho historických pamiatok. Do Úhornej nás čaká nenáročná cesta lemovaná z oboch strán lesom a osamelo stojacimi chatkami. Ešte pred Úhornou sa môžeme zastaviť a okúpať / pre otužilých / v jazere. Takto osviežený a oddýchnutí sa môžeme pustiť do posledného ťažšieho úseku našej trasy. Začína sa obcou Úhorná serpentínami na Uhornianske sedlo s nadmorskou výškou 999 m.n.m. Počas stúpania môžeme obdivovať výhľad späť do doliny s jazerom a učupenou dedinkou Úhorná ako aj na okolité lesy. Po prekročení sedla nás čaká niekoľkokilometrová jazda s vetrom opreteky a so strachom v očiach ;-) končiaca v Krásnohorskom Podhradí. Odtiaľ nás čaká už len na začiatku spomenutá cesta späť do Rožňavy.
RV
retep.sk (c) 2002 - 2015